SKOTSKO

SKOTSKO

10 dní | květen 2019 | 2 drndy
_________________________________________________

S mou kamarádkou Barčou se znám už mnoho let. Byly jsme spolu několikrát v Tatrách, v Krkonoších apod. Ovšem ne nikdy na delším výletu v zahraničí, a tak jsme si řekly, že si to musíme splnit 🙂

Barče jsem řekla ať si vybere, kam by se ráda podívala. SKOTSKO. Ok, tak jedeme 🙂 

LETENKY

                 Letenky nás vyšly na 1300 Kč i se zpáteční cestou.

Cesta do Edinburghu – Praha – Edinburgh
Cesta z Edinburghu – Edinburgh – Berlín (a z Berlína do Prahy ReigoJetem na Florenc)

                                                      POZNÁMKA:
1. Do ceny jsou započítány už i jízdenky za autobus. Letěly jsme se společností Ryanair a letenky jsme hledaly na portálech Skyscanner a Ryanair. 

2. Když přiletíte pozdě v noci do Edinburgu, tak zajděte do druhého patra letiště, kde najdete restaurace, které jsou přes noc zavřené a všichni tam chrní na sedačkách (nikdo Vás nevyhodí). 

PŮJČENÍ AUTA

WILBUR – Náš Renault Kadjar, kterého jsme na ta dobrodružství po Skotsku měly a teda…od té doby žádné jiné auto už nechci 😀 
______________________________________________________

Auto jsme objednávaly na stránkách rentalcars.com a půjčovaly jsme ho přes půjčovnu GreenMotion. 

Pro zapůjčení potřebujete kreditní kartu na jméno řidiče, věk 25+, řidičák, občanku.

POJIŠTĚNÍ
: My jsme se nechaly ukecat do plného pojištění. Budou Vás hodně ukecávat, abyste si to plné pojištění dali, protože nejste zvyklí na jízdu po levé straně. Ovšem je to děsně jednoduché. Za den jsem řídila úplně na pohodu. 

NEOMEZENÝ POČET KM: A dále pak není potřeba si připlácet za neomezený počet km, což je dražší. My v tu chvíli nevěděly, zda nám bude stačit omezený počet km, což bylo 95 mil na den, tak jsme si raději připlatily za neomezený počet – a zbytečně.

Auto nás na osobu stálo 10 tisíc (ale zbytečně nám to nalítlo neomezeným počtem km a plným pojištěním) 
Zálohu jsme platily 28 tisíc Kč. 

 

DOPRAVA PO SKOTSKU 

Já byla po celou dobu řidič a musím uznat, že před odletem do Skotska jsem z toho měla staženou prdel. Levá strana a vše jinak, takže jsem se dost bála. A opravdu zbytečně 🙂

KRUHOVÉ OBJEZDY:
Ve Skotsku se oproti nám jezdí na kruháčích opačně – tedy ve směru hodinových ručiček. Pokud máte jednoproudový kruháč a chcete vyjet prvním výjezdem, dáte klasicky blinkr vlevo. Pokud chcete vyjet (teď si představce hodiny) na 12, tak blinkr nedáváte. Pokud ale pokračujete výjezdem až za 12, tak při vjezdu na kruháč blikáte vpravo a až při výjezdu hodíte blinkr vlevo. 
To samé u víceprouďáků 😉 Nemusíte se bát, že by Vás na víceprouďákách omezovali – krásně tam funguje zipový efekt. 

Poznámka: Pokud chcete ve víceprouďáku odbočit prvním výjezdem, tak jedete jenom ve vnějším pruhu! 

 

PRAVIDLO LEVÉ, PRAVÉ RUKY:
Slyšela jsem, že pravidlo levé ruky ve Skotsku není. Pokud se dostanete do situace, že nevíte, zda dát třeba u sámošky přednost, tak máte ruce a ukážete si, kdo má jet první. Já se s tím nesetkala. Na křižovatkách to funguje jako u nás. Když přijedete na T křižovatku, tak počkáte až nic nepojede a jedete. 

DÁLNICE:
Ve Skotsku se na dálnicích jezdí tak, že když jste pomalejší auto, tak se držíte v levém pruhu – je to prostě opačně než u nás. 

SPANÍ VE SKOTSKU

Ve Skotsku se dá dobře kempovat na divoko, někde na odlehlých místech kus od silnice.

My využily kemp 2x, a to pouze jeden, kde jsme byly tedy dvě noci 🙂
Byl to kemp ve městě Staffin na ostrově Skye. Stál nás 270 Kč za osobu na noc a byl plně vybaven (sprchy, kuchyň, pračka, sušička).

Jako odstavné místo můžu doporučit – An Torr na cestě před městem Fort William 

POZNÁMKA:
Pozor! Nesmíte parkovat a stanovat na ohrazených místech. To jsou místa farmářů, kteří Vás mohou z míst vyhnat. Teprve po domluvě tam můžete zakempovat.

STRAVOVÁNÍ VE SKOTSKU

Když je auto, tak se vše uveze.

Tudíž jsme vždy nakoupily na pár dní několik jídla, které se nezkazí v autě, balík vod po 6 flaškách a obden jsme si kupovaly třeba ovoce, čokolády, sýry apod. 🙂 
Chodily jsme jen jednodenní túry, takže tohle bylo prostě na pohodu.

Ráno jsme si udělaly v klidu snídani (většinou ovesné kaše s jahodami, čokoládou apod.), ke svačině buď jídlo někde v restauraci nebo svačina z batohu a k večeři něco z konzervy. 


ZAJÍMAVOST – GLENFINNAN 

GLENFINNAN VIADUKT – aneb most, po kterém jezdí Bradavický Express. 

Pro nás dvě zajímavost, kterou jsme prostě chtěly vidět – asi jako většina návštěvníků. 

 

PARKOVÁNÍ – hned kousek pod mostem je parkoviště, za které zaplatíte cca 4 libry (už si nepamatuji přesně). To je ovšem hned plné, takže cca 5 min. chůze od parkoviště je v lese větší místo, kde parkují ostatní auta – a je to zadarmo. 

 

KDY JEZDÍv 10:45 směrem do Bradavic a v 15:15 směrem z Bradavic
Poznámka:

Kdo vlastníte průvodce po Skotsku od vydavatele Marco Polo, tak bych nevěřila informaci, kde se píše, že vlak jede před 3 hodinou. JE TO BLBOST! Ptali jsme se i na informacích a paní nám tuto informaci z průvodce vyvrátila 🙂 

 

FOTO: 
Fotka je focená, když jel express směrem z Bradavic. Odtamtud jsou taky krásné výhledy 🙂 

ZAJÍMAVOST – QUIRAING

Toto místo se nachází na ostrově Isle of Skye, kousek od města Staffin. Doporučuji si na toto místo přivstat a vyrazit brzo ráno. Zaprvé v pohodě zaparkujete a zadruhé si to užijete bez turistů.

Když jsme se vraceli z výletu z této oblasti, tak už chodilo plno turistů. 

Výlet jsme si naplánovaly dlouhý asi cca 20 km a byla to vážně paráda. Trasa není úplně těžká, vede přes plno vyhlídek a všude okolo je nádherná podívaná 🙂 

 ZAJÍMAVOST – ÚTESY 

Hele já když jela do Skotska, tak jsem se tam úplně netěšila, protože jsem horská holka a v hlavě jsem měla, že Skotsko bude placka a nic mě neohromí.

Kurňa já byla tak hloupá! 

Útesy – to bylo něco úžasného. Dvě noci jsme kempovaly v kempu a kousek od nás bylo plno útesů, takže jsme si tam šly každé ráno a navečer vyběhnout a pokochat se. 

FOTO
Na fotce je vodopád Mealt z vyhlídkového místa Kilt Rock. S davem turistů nebylo úplně lehké se na tento vodopád podívat a hlavně jsem musela být hodně natažená přes zábradlí, abych tuto fotku nafotila.
_____________________________

Dále pak mě ohromil útes s majákem Neist Point, který se nachází na ostrově Isle of Skye, kam jsme dorazily na večer, kdy tam nebylo moc lidí a opravdu moc jsme si to užily a strávily tam v klidu tak 3 hodiny 🙂 
ZAJÍMAVOST – BEN NEVIS

Ben Nevis je nejvyšší hora ve Spojeném království, která leží u města Fort William a její nadmořská výška je 1344 m.n.m.

My s Barčou jsme vycházely z místa zvané Achintee, kde najdete bezplatné parkoviště.

Poté jsme už pokračovali po značené cestě spolu s ostatními. Přestože jsme šli v úterý, tak s námi šlo mraky lidí.

Cestou nenajdete žádnou chatu nebo přístřešek k občerstvení!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *