Do Tater „na otočku“ – tutorial

TATRY „NA OTOČKU“ – TUTORIAL 

Protože se začaly kupit dotazy ohledně toho, jak si zajet na takovou „otočku“ vlakem do Tater, tak jsem si řekla, že je na čase Vám sepsat menší TUTORIAL, jak na to. 

Pojďme si tedy společně ukázat, jak jednoduché to vlastně je 🙂 

Takže jako první vyřešíme cestu do Popradu

Jízdenky vyhledávám přes idos.cz nebo přes stránky RegioJetu – záleží, s jakou společností chci zrovna jet. Každý vyjíždí z jiných měst, takže podle toho si i zadáte, odkud chcete jet. Níže máte napsáno, přes jaká města jede do Popradu RegioJet a České dráhy. 

RegioJet vyjde levněji a je v Popradu dříve. Každopádně v zimním období je například pro někoho tento příjezd až moc brzo, a proto zvolí EuroNight. 
Když se do Tater „na otočku“ vydám v létě, tak vždy volím Regiojet, neboť je světlo už hodně brzo, a tak se vyplatí přijet do Popradu už v půl 5 ráno. 

Doporučuji si na cestu do Popradu vzít lůžkový či lehátkový vůz (ten najdete jak v RegioJetu, tak v Euronightu). Před výletem se vyspíte a nejste po cestě tolik unavení.
Pochopitelně je cena za lehátko či lůžko dražší. Ovšem je to pouze doporučení. Někdo se třeba ve vlaku vůbec nevyspí nebo mu lehátko přijde zbytečné – je to každého volba. 

Lehátko a lůžko se liší v tom, že lůžko je pouze pro 3 osoby a je dražší. Lehátko je o něco levnější, ale v kupé spí poté 6 osob. 

Když dorazíte do Popradu 

tak přestoupíte do vlaku – TEŽ (tatranské elektrické železnice), který Vás doveze na určitá místa po Tatrách. Jízdenky si můžete zakoupit buď přes internet nebo na nádražní budově v Popradu. 

 

Tento vlak se nachází v prvním patře nádražní budovy.  Jezdí hodně často a časy odjezdu z Popradu si zjistíte buď na idos.cz nebo na zssk.sk 

Níže pak vidíte mapu, na jaká místa Vás tento vlak zaveze. 

Z Popradu na Štrbské pleso jezdí ve většině případů přímý vlak. Pokud se ale budete chtít zajet podívat do Tatranské Lomnice, tak budete muset přesednout ve Starém Smokovci či ve Studeném Potoku na další vlak. 

Není to nic těžkého. Na přestupních stanicích máte několik minut času a jelikož jsou vlaky označené cílovou stanicí, tak budete vidět, na který máte nastoupit. 

Jízdenky si označíte na začátku trasy a dále je pak už neoznačujete – ani, když budete přestupovat. 

Toto je mapa míst, kam všude se můžete s tímto vlakem dostat. Kdyby někdo nevěděl, tak čísla mezi stanicemi jsou kilometry. 

Buď si u pokladny koupíte přímo jízdenku na místo, kam chcete jet nebo se dají koupit i tyto časové jízdenky, kdy například nevíte, jak se po Tatrách budete vozit nebo tam hodláte strávit více dní, a tak vás výhodněji vyjde zakoupit například 3-denní jízdenka.

Když jsme si vysvětlili cestu do Popradu a cestování po Tatrách, tak teď se ještě mrkneme na nějaké lehké trasy, kam se dá jít v zimě, aby se stihl ten výlet „na otočku.“ 

Štrbské pleso - Popradské pleso

Toto je jedna z mých oblíbených tras v zimě. Trasa je dlouhá cca 12 km s převýšením 352 m.

Pokud se vydáte ze Štrbského plesa na Popradské pleso, tak nejdříve půjdete po červené trase a následně se u dalšího rozcestníku vydáte POUZE po zelené. Neboť část červené trasy je uzavřena kvůli lavinovému terénu, kde je vstup zakázán. 

Můžete také zvolit opačnou trasu, a to takovou, že vystoupíte ve stanici Popradské pleso a po modré si nejdříve dojdete k Popradskému plesu a následně po zelené a červené dojdete na Štrbské pleso. 

Na vlakovém stanici Štrbské pleso je poté bankomat, kde si můžete případně vybrat hotovost. 

Na Popradském plesu jsou dvě chaty, kde se můžete děsně lahodně občerstvit a načerpávat vitamín D, pokud Vám bude zrovna svítit 😀 A také se tam dá platit kartou. 

Tatranská Lomnica - Chata pri Zelenom plese

Pokud by někdo chtěl zvolit náročnější túru, tak cesta od zastávky Tatranská Lomnica na Chatu pri Zelenom plese a zpět je dlouhá 21,5 km s 750 m převýšení. 

Co se týká zimní túry, tak se nejdříve budete držet žluté trasy, která následně přejde na modrou a u Rázcestie na Matliarmi půjdete opět po žluté. 

Tato trasa není nijak technicky náročná. Je bych doporučila nezapomenout doma hole a návleky na nohavice. Po cestě na chatu se nedá nikde občerstvit. Pouze až na samotné chatě 🙂 

 

Tatranská Polianka - Sliezsky dom




Vyrazit si můžete z Tatranské Polianky na Sliezsky dům, což je taková průměrná trasa s 661 m převýšením na 10.9 km, opět technicky nenáročná. Trasu si můžete zvolit buď celou po asfaltu nebo u Rázcestie na Velickom mostě přejdete na zelenou. 

Občerstvení s nádhernými výhledy na tatranské masivy a Velické pleso Vás pak čekají až na Sliezskem domě 🙂 

Pochopitelně se dají trasy prodloužit o nějakou chatu navíc. Ovšem pro zimní období jsem Vám sem nechtěla cpát nějaký 25 km túry, ale spíš takové ty lážo plážo. 

Na letní měsíce pak není problém při výletu na otočku vymyslet túru dlouhou 25-30 km 🙂 Víc času, víc světla 🙂 

A následně už zbývá vyřešit cestu domů. 

V zimě volím na cestu zpět pouze Pendolino, které přijede do Pardubic ještě v přijatelnou dobu, kdy jsem pak schopná jít už druhý den do práce 😀 

V létě si ovšem čas prodloužím a odjíždím až RegioJetem, kdy se domů dostanu až druhý den ráno. Tuto variantu jízdy ReigoJetem volím zejména na víkend, kdy přijedu domů v neděli v 5 ráno a mám ještě celý den na to, abych protáhla tělo, dospala se a v pondělí mohla nastoupit fresh jak jahoda do práce 😀 

Jízdenky na cestu zpět pak určitě zakupte ještě před odjezdem do Tater. 

To je asi to hlavní, co bych Vám o takovém výletu mohla sepsat. 

Pokud by Vám tu něco chybělo, tak mě neváhejte kontaktovat buď na instagramu nebo facebooku. 

Hezký den 🙂 

12 thoughts on “Do Tater „na otočku“ – tutorial

    1. Díky moc Romčo 🙂 Asi začnu psát ty články jenom v práci. Občas mi přijde, že to odfláknu a moc se na to nesoustředím, a pak jsou na to takové pozitivní reakce 😀 To mě vážně těší! Ať se daří i tobě 🙂

  1. Úúúúchvatné, klobouk dolů, je super, že sis našla čas tohle takhle přehledně sepsat !! Pomůže to mnoha turistům. Hodně užitečné !!!!!!!!!!

    1. V práci nebylo moc co dělat (doufám, že tohle nebude číst má vedoucí 😀 ). Vážně mě těší, že se tenhle článek tolik povedl a jsou na nějak takové reakce ♥ Takže moc děkuji Pavle 🙂

    1. Taky občas uvažuji i o případný nocleh. Ovšem já si to vždy vymyslím tak den či dva předem, a to je na horských chatách, kam bych ráda, už obsazeno 😀 Jsem ráda, že se článek líbí a přeju plno krásných dobrodružství se synem 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *