PORTUGALSKO

PORTUGALSKO

S Márou jsme byli začátkem nového roku oba vycucaní z práce a chtěli jsme někam pryč. Mára chtěl už dlouho na dovolenou omrknout nějaké město, což pro mě vůbec není, já mám hlavně hory, ale za mě se mají ve vztahu dělat kompromisy. Dohodli jsme se tedy tak, že to bude jak objevování města, tak nějaký výlet mimo město do přírody.
Mára chtěl do Portugalska a konkrétně do Porta, jenže já ho jednou v tom vztahu neposlouchala a itinerář chystala do Lisabonu 😀 Před koupí letenek jsme na to přišli a já nadhodila, že není problém pro mě vytvořit itinerář do Porta, ale prej, že necháme ten Lisabon 🙂  Což bylo nakonec dobře, protože v tu dobu, co jsme v Lisabonu byli, tak v Portu bylo pěkně hnusně.

LISABON

Hned první den dovolené jsme odstartovali návštěvou Lisabonu. Počasí bylo vcelku chladné, občas nějaká přeháňka, občas se víc zvedl vítr. Byli jsme ubytovaní cca 2 km. od centra a hlavních památek a poslušně jsme to každý den chodili. Jako první jsme zašli na místo:

 Castelo de Sao Jorge. Vstupné je 15€ na osobu.

Hrad s krásným parkem, kde je plno vyhlídek na Lisabon, kavárna a velké množství pávů. Strávili jsme tu cca hodinu, hodinu a půl. Přišli jsme hned na otevíračku, která je od 9:00, za což jsme byli dost rádi, neboť, když jsme toto místo v půl 11 opouštěli, tak před vchodem už byly mraky lidí.

Po návštěvě hradu jsme pokračovali dál městem. Náš další plán byl ten, že dojdeme na Praca do Comércio, což je největší náměstí Lisabonu (nevyfotila jsem ho), kde si dáme oběd a půjdeme zpět na hotel, neboť jsme ten den přiletěli ve 2 ráno a měli jsme toho vcelku plné kecky.
Cestou tam jsme se zastavili u vyhlídky na kostel svaté Engrácie.

A tím náš první den skončil 🙂 


ALMADA

Druhý den jsme dojeli trajektem z Lisabonu do části Cacilhas. Za trajekt jsme za oba zaplatili 4€.

Trajekt jezdí každých 20 minut a na druhou stranu Vás převeze do 5 minut.
Hned po vystoupení z trajektu si nemůžete nevšimnout krásného, červeného majáku.

Od trajektu jsme pokračovali dál městem. Měli jsme namířeno na známé místo Cristo Rei, což je socha Ježíše, která připomíná tu v Riu de Janeiro, a kde jsou vyhlídky na známý most Ponte de 25 Abril, který zase připomíná Golden Gate v San Francisku.

Cesta od trajektu k soše měří cca 3,8 km a cestou potkáte pár vyhlídek.

Vstup do areálu Cristo Rei je bezplatný. Najdete tu menší kavárnu a nevynechala bych procházku promenádou pod palmami 🙂

Po procházce a návštěvě kavárny jsme pokračovali zpět do Lisabonu. Dopravu po Lisabonu nebo mezi částmi Lisabonu jsme řešili Boltem. Sice Lisabon nabízí perfektní dopravu vlakem a MHD, ale nám se to nechtělo řešit a Bolt nebyl moc drahý. Kdybychom tam byli na týden, tak zvolíme určitě MHD, ale na těchto pár dní pro nás byl rychlejší Bolt.

Nechali jsme se převézt přes most zpět a pokračovali jsme poté pěšky 4 km k Torre de Belém, což je obranná stavba, která byla postavena začátkem 16. století. Za nás bylo perfektní jít ty 4 km pěšky, neboť jdete neustále podél vody a po cestě minete plno kaváren, památník objevitelů: Miradouro do Padrao dos Descobrimentos, Belémský maják, muzeum umění a architektury, klášter Jeronymitů a další.

Procházkou k Torre de Belém jsme uzavřeli druhý den. 

CABO DA ROCA

Za mě největší „WOW“ přišlo třetí den, kdy jsme vyrazili mimo město, na nejzápadnější mys Portugalska, a to Cabo da Roca. 

Na tento mys se dá dostat dvěma způsoby, a to vždy s přestupem buď přes město Cascais nebo Sintra. Na internetu jsem se dočetla, že přes město Sintra je to zdlouhavější, a tak jsme zvolili cestu přes Cascais.

Vlakem ze stanice Lisbon – Cais do Sodre jsme dojeli do Cascais (vlak tam jezdí skoro každou hodinu od brzkých ranních, do pozdních večerních hodin). Pozor na víkend, kdy vlaky jezdí taky, ale spojů je méně, první jede například až v 10 hodin. Cesta do Cascais nás dohromady stála 8 euro.

V Cascais se pak z vlakového nádraží dáte ihned vpravo, přejdete hlavní silnici a jste na autobusovém nádraží, které se nachází jakoby dole (moje kreativní střevo akorát nespolupracuje, tak se nedokážu přesně vymáčknout). Inu autobusák není nahoře, ale dole.
Linka 1623 pak jede do Sintry s mezizastávkou u Cabo da Roca (o víkendu to jezdí každých 35 minut). Cena je cca 4€ na osobu. 

A konečně se dostávám k samotnému výletu!
Autobus vás vysadí u majáku s plno dalšími turisty a většina se jako první vrhne na vyhlídky u majáku. My tam vyrazili s nimi, ale po pár minutách jsme řekli „brrrrr“ oklepali jsme se a šli dál. Měla jsem naplánovaný rádoby okruh, cca 13 km. Cestou jsme potkávali plno vyhlídek a minimum lidí, takže vážně doporučuji nezůstávat u majáku, ale jít dál. Cesta je někde lehce strmá, občas blátivá. Já měla na celé Portugalsko jen jedny kecky, bez řádného vzorku, trošku mě to mrzelo, ale dalo se to i v nich. Každopádně bych za lepší obuv byla vděčná. Jak já říkám (zvládneš to, ale nechceš to). Pěšky jsme chtěli dojít na Praia Adraga, ale cestou jsme našli tak krásné místo s vyhlídkou, kde jsme vykydli a jen pozorovali vlny, útesy a užívali si ten klid 🙂

Skrz Cabo da Roca vede i dálkový přechod GR11. Když jsem tam zahlédla tu ceduli, tak jsem byla úplně nadrbaná vzít batoh a vyrazit ♥ 

SINTRA

Návštěvu města Sintra jsem měla v itineráři a během pobytu v Portugalsku mi hodně lidí psalo ať určitě navštívíme právě Sintru.

Upřímně jsem si říkala: „Za co se to trestám?“ 
Vyrazili jsme tam na dvě místa: Quinta da Regaleira a Necrópole Medieval Crista

Nejdřív ovšem, jak se tam dostanete.
Do Sintry jede přímý vlak ze stanice Lisboa – Sete Rios, který jsme využili. Cena je opět 4€ na osobu (jedna cesta).

My jsme udělali teda tu blbost, že jsme si chtěli poslední den trochu přispat. Vždy jsme vstávali v půl 7 a na pokoj se vraceli cca v 8-9 večer. Do Sintry jsme tedy dojeli až v půl 11, což byl kámen úrazu, protože LIDI, plno LIDÍ….pro pána v poslední řadě ještě jednou – PLNO LIDÍ.
 Asi proto na mě právě park Quinta da Regaleira neudělal takový dojem, neboť tam bylo přeplněno. Na tu známou ďouru, která je na fotce se stála fronta asi 15 minut. My jsme ale za vstup zaplatili 15 € na osobu, takže jsme si to prostě museli vystát. 
Park jsme prošli vcelku rychle, i když nás vstup stál těch 15€, ale….ani jeden nemáme rád mnoho lidí na jednom místě 😀
Aby se ale neřeklo, tak jsme si tam ještě dali oběd, který byl na top místě samozřejmě top drahý a malý.
U jídla Márovi říkám, že vyrazíme dál na ten kopec, který jsme pozorovali z restaurace. 

Píšu, že jsme park prošli rychle a zároveň jsme na kopec šlapali ve 4 odpoledne. Ono od vlakového nádraží máte park Quinta da bla bla cca 2 km. Můžou Vás tam místní samozřejmě dovézt zdejšími prskolety, nabídky vám dávají na každém rohu, ale tak to jsme nevyužili 😀 Park je docela velký, takže to chvíli zabere, i když to chcete vzít hopem a hlavně za to zaplatíte 15 €, tak je snad i povinnost tam chvíli zůstat 😀 

Hrad Necrópole bla bla bylo ale jiný kafe! A to nejspíš proto, že jsme šli už v pozdnějších hodinách. Vstupenka stála 12€ na osobu a částky nelituju. To místo je absolutně boží. Výhledy lepší, místo lepší! 🙂

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *