Tour du Mont Blanc

TOUR DU MONT BLANC

160 km | 10 000 m převýšení | 7 dní | nejkrásnější trek Evropy 

 

PROČ TMB? 
No protože jsem už dlouho nikde a nikomu nesmrděla a nepotila trenky do kopce, proto.

A hlavní důvod je ten, že jsem si TMB chtěla porovnat s GR20 (nejtěžším trekem Evropy). Porovnávám hrušky a jablka, pravda, ale pro svůj dobrej pocit jsem chtěla vědět, o kolik lehčí to je. 
A pak taky proto, že je to nejkrásnější trek Evropy (říkali – a měli pravdu) 🙂 

Pojďme trochu víc do minulosti – do roku 2020, kdy jsem TMB měla jít. Dřív než TMB přišel ale bubísek (alá Covid), který mi dal STOPKU a jelo se do prďálovic. 

Takhle….ono by šlo vyjet, neboť se všichni nakonec někam rozjeli a já jenom v dobrém záviděla známým, jak si užívají výhledů z dvoutisícovek. Jelikož jsem byla ale poprděná z různých opatření, nařízení, zůstala jsem doma a s přítelem jsme si vymysleli alespoň přechod Berounky. 
__________________

Bylo vcelku těžké najít partu, co do toho půjde v dalším roce se mnou. Přítel nemohl (už mu nezbývala na daný rok dovolená). V plánu bylo jet v sudém počtu, abychom si do dvojice mohli rozdělit stan a netahal každý svůj + celkově i jídlo atd. 
Nakonec se odvážlivci našli a 13.8.2021 jsme stáli u startovní brány TMB v Les Houches. 

CESTA NA TMB 

 

Oni se jeli na ten trek stejně jen vyspat 😀

←  CESTA TAM 

 CESTA ZPĚT  → 

A s těmahle sráčema….ehm spáčema, překlep 😀 😀 jsem měla strávit 10 dní (to jsme ještě netušili, že to zvládneme stáhnout na 7 dní)

A jinak to byli parťáci, jak se patří!! 🙂 Byla jsem tam za ně moc ráda 🙂 

Náš modrej "blesk" 😀
Sváča po cestě
Vítačka první ráno na TMB. Kemp v Les Houches

Přes portál Hoppygo.com jsme si zapůjčili auto, neboť jsme nikdo z nás neměl na tento termín káru, které bychom věřili, že nás tam doveze. 

Cestu jsme započali v Praze a řítili se dál na Německo, Švajc až do Francie – Les Houches
Původně nám mapy. cz ukazovaly, že přistaneme někdy v 19:00, tak z toho nakonec bylo 22:00, neboť KFC a několik čůrpauz (hlavně mých) bylo po cestě třeba 😀
………………………………………………………….

KOLIK KAČEK PADLO NA CESTU  
Pronájem auta: 5500 Kč
Nafta: 4115 Kč 
Dálnička – švýcarsko = 250 Kč (ta byla ale zapůjčena od kámoše)
9865 Kč / 4 lidi = 2466 Kč na osobu

Parkoviště v Les Houches, kde lze nechat auto po celou dobu. Je to zadarmo a autu se tam nic nestane 🙂
Náš 100000 hvězdičkový hotel

STANOVÁNÍ NA TMB 

Po Tour du Mont Blanc je plno kempů. Ceny se pohybují v rozmezí 6-8 euro za osobu na noc. 
Nachází se tady mnoho chat (refugie), což je větší komfort než v kempu. Taky se za ten komfort ale platí vesmírné částky.
Slyšela jsem, že někdo zaplatil za noc 48 euro (bez jídla) na osobu. Někdo za polopenzi zaplatil 80 euro na osobu.

Pokud si vyberete spaní na chatách, tak  je důležité si ještě před cestou na TMB chaty zarezervovat, protože jsou vždy natřískané. 

Jestliže byste chtěli stanovat mimo kempy, tak ve Francii to možné je. Na některých místech je sice zákaz kempování (tak to dodržujte). 
Jinak stačí zalézt někam dál od chaty / kempu a je to v pohodě. 
Od jedné češky jsme dostali i tu informaci, že pokud jste ve Francii 1 km od dopravní komunikace, tak můžete stanovat, kde chcete. Ve Francii je i několik značených míst pro bivakování – Aire du bivouac, kde můžete v pohodě postavit stan. 

Itálie – tam jsou na to stanování mimo kempy lehce háklivější, ale i tak jsme zkusili zakempit mimo chaty a nikdo nám nic neřekl. Je fakt, že mi jsme stavěli stany až po 8 hodině a ráno se brzo sbalili. Každopádně se ke mně dostala informace, že nad 2 000 m.n.m. můžete bivakovat / stanovat všude. 

Švýcarsko –  tam se prý nesmí vůbec stanovat mimo kempy. Dostali jsme informaci, že pokud zakempíte opravdu až po té 8 hodině, dál od kempu, nikdo to opět neřeší, ale to jsme nechtěli riskovat. 
My jsme tedy přespávali v kempu, ALE!.. Jsme vyčůránci, alá čecháčci a přicházeli jsme do kempů tak v půl 9 večer a nikdo nás tam už nekontroloval = nezkáskl.

STRAVOVÁNÍ A VODA NA TMB 

První noc jsme si na pánvičce usmažili lososa s bramborem. Ono tahat kilo brambor v batohu se docela pronese, ale co neuděláš pro spokojený žaludek. 

Na druhou noc jsme si k večeři koupili špagety, taveňák (kvůli kterýmu jsem nesla struhadlo, abychom si mohli špagétos posypat!!!)
………..

NO OKA, teď se máte všichni smát…nevadí..vitp no 😀 

Na první večeři byl tuňák z plechovky a rýže, druhou večeři byl tuňák z plechovky a rýže, třetí večeři tuňák, tentokrát v rajčatovém nálevu a rýže, a tak další a další den…chro chro chro. Proto pak doma tuňáka už nemusím ani vidět 😀 

K snídani jsme měli klasicky úžasnou ovesnou kaši. Jednou malinovo-čokoládovou. Podruhé čokoládovo-malinovou, a pak už nám to lezlo krkem, tak jsme si v obchodech kupovali pečivo se salámem či sýrem.

Ke svačině – tyčinky, oříšky, sušené ovoce, sušené maso, a pak to, co jsme si nakoupili někde v obchodech (ovoce, salámy, sýr, pečivo)

VODA 
Všude jí bylo kvantum. Na žádným treku (no fajn, já jich zase tolik nešla) jsem nepotkala tolik vody. Někde byla voda snad i na každým km. Filtr jsme neměli, voda byla čistá a nikdo žádnou asfaltérii či betonáž neměl 😀 

Polévka na chatě Col de Balme
Sendvič za 7 euro na chatě Bonatti
Klasické doplnění cukru. Čokoláda a Coca-cola

JE TO DOVOLENÁ (což plno lidí  nechápe – smrdět, tahat se s těžkým báglem, smrdět, potit se, smrdět).
Tudíž jsme se moc neomezovali v utrácení za jídlo na chatách. 

CENY:
Coca-cola – 3 eura
Horká čokoláda – 5 euro
Kafe – 4-5 euro
Opečený toast (sýr, šunka) – 7 euro
Polévka – 11 euro 
Omeleta se slaninou a zeleninovou oblohou – 17 euro 
Tyčinky (snickers, mars…) – 3 euro

Ve Francii mají ceny jako u nás. U některých výrobků i lehce menší. Za to Švajc je extra předraženej, ale tam jsme strávili jenom necelé dva dny.
Za tuhle dovolenou jsem nechala nejvíc peněz za jídlo! Zůstalo tam za něj asi 140 euro 😀

CO BYLO V MÉM 13 KG BATOHU 
Ferrino Finisterre 40l Lady 

• TARP SMD OWYHEE – @nalehko
• KARIMATKA SCOUT – @yate
• NŮŽ – @yate
• SPACÁK CUMULUS X-LITE 400 – @pod7kilo
• NEPROMOKAVÁ BUNDA CLIFF LADY – @highpoint 
• MERINO SVETR – @zajo
• TÍLKO, PODPRSENKA, LEGÍNY, ČELENKA – @drexiss
• 3x PONOŽKY 
• 3x SPOĎÁRY
• CAMELBACK – ve kterém jsem nosila klasicky 2 litry vody (a klasicky to je pro všechny málo, ale jak říká můj přítel, já jsem malá pi*ka) 😀 
• TREKOVÉ HOLE PINGUIN BAMBOO – @pinguin
• 10 pytlíků ovesné kaše
• 5 pytlíků rýže
• tyčinky, 3 balení oříšků, bonbony, sušené maso
• kapesníky
• lékarnička
• izotermická fólie
• ručník – @decathlon
• hygiena – zubní kartáček, sprchový gel, šampon na vlasy, pasta, nůžtičky, uchošťoury
• čelovka Actik – @petzl
• powerbanka
• sluneční brýle – @myroadglasses 
• !!! FOŤÁK !!!

Pokud Vám tam chybí vařič, ešus a ostatní jídlo (tak to nesl můj spolubydlící). 

MAPA TRASY 

Detailní popisy trasy najdete v článku TOUR DU MONT BLANC - den po dni (který zatím připravuji)

VYBAVENÍ 

TARP – SMD OWYHEE 

On značky @nalehko jsem v rámci spolupráce dostala na vyzkoušení tento tarp od značky Six Moon Design.

Ač jsme po téměř celou dobu TMB měli krásné počasí, tak alespoň na jednu noc se přiřítila fajn buřina, zrovna, když jsme stanovali ve 2000 m.n.m. V životě jsem nespala v tarpu a nevěděla, co od něj čekat. Koukala jsem se na strop a čekala, kdy mi spadne na xicht (Víš, to je takový to, jak těm novým věcem občas nevěříš, dokud nezažiješ). 

Tohle si musíš zažít, aby jsi pochopil, že ty tarpy prostě držej a vydržej hodně! Takže jsem se ráno vzbudila se suchým obličejem, tarp vše ustál 🙂 

Tarp samotný váží 690 g, což váhu v batohu nádherně ulehčí! 🙂 Můj dosavadní stan vážil 2,8 kg, takže rozdíl tam je velký.

Pokud chcete o něco víc komfortu, tak lze k tomuto tarpu zakoupit i podlážku, která váží 190 g. 

A aby toho komfortu nebylo málo, tak je tento tarp vybaven i moskytiérou. Tudíž hysterky jako já, které se bojí pavouků, budou víc v klidu, protože se na ně tato havěť jen tak nedostane 😀 

Do tarpu se krásně vejde můj 2 metrový chlap a oba naše batohy. Co víc si přát 🙂 

BUNDA – CLIFF LADY 

Jsem ženská, mám moc ráda barvy a jsem ráda, když jsem vidět 😀 Takže, když mi značka  @highpoint nabídla tuto bundu v rámci spolupráce, tak jsem řekla jasné JO! 
Rozkaz zněl jasně – „Koukej ji na tom TMB pořádně testnout.“

Mám ráda, když si dálkové přechody hor můžu užívat, tudíž chci šetřit každý gram. Cliff Lady je skvělý kousek v tom, že je ultralehká a nádherně sbalitelná. Dá se srolovat do malého vaku a vůbec nevíte, že ji nesete v batohu. Ve 2000 m.n.m., kde jsem se při přechodu Tour du Mont Blanc pohybovala víc než dost, foukal parádní vítr. Hodně dobře mi bunda v takovýchto chvílích posloužila, neprofoukla a nebyla mi na vrcholcích zima.
Nemám s ní zatím odzkoušený pochod ve větším dešti, ale doufám, že nám to brzy počasí umožní. Šla jsem v ní s batohem zatím v silnější přepršce a bunda si hravě poradila s vodou. Na bundě se mi líbí také ta vychytávka, že i při zapnutých přeskách na batohu, se krásně dostanu do náprsní kapsy a nemusím kvůli tomu odcvakávat přesku.

 

„Ferda“ je moje láska od značky @ferrino Tedy hned po mým chlapovi 😀 
Tento batoh mám od roku 2020 a od té doby už nechci jiný. Vyzkoušela jsem si různé značky a tento mi sedí nejvíc. 
Má skvěle odvětraný zádový systém a (pro mě) pěkně vystužené bederní a ramenní popruhy. 
Co by mohlo někomu vadit je to, že kapsa na bederním popruhu není dostatečně veliká pro mobil (ovšem já s tímto problém nemám). 

Dále tento batoh nabízí mnoho dalšího – úchyty na trekové hole a cepíny, RECCO odrazku, která umožňuje rychlé vyhledání osob ve ztížených podmínkách. 

Batoh se mnou prošel mnohé – Tour du Mont Blanc, přechod Mallory, přechod Tenerife. Válel se po zemi, snášel moje smrdutý tělo a ponožky, které do něj často házím a drží pořád perfektně! 

Bohužel ale 40l Lady už není na trhu a její bráška 48l je již v doprodeji.  

TÍLKO – KAYA

 

 

Značka @drexiss má božózní vzory, barvy, materiál! Já je nosím moc ráda a ještě víc jsem ráda, že mám s nimi navázanou spolupráci.

Oblíkají mě na moje cesty po Čechách a po světě 🙂 Jejich oblečení není z merino vlny, ale i tak jsem na první letošní trek – Mallorcu vzala jejich tílko, které mi vydrželo 6 dní a ani moc nesmrdělo! Což je pamparádní. 

Hele jo, přismrdávalo, ale jelikož to není merino, tak jsem byla hodně, hodně spokojená.

I na TMB jsem měla jasno, že si beru jejich tílko, legíny a čelenku 🙂 Je to skladné oblečení, které téměř nic neváží 🙂 

Prostě to musíš zkusit! 🙂 Upřímně si myslím, že jen tak nevybereš a budeš chtít všechno 😀 

SPACÁK – CUMULUS X-LITE 400Vždy jsem chtěla být housenkou, tak mi to značka @pod7kilo splnila 😀

A taky jsem chtěla být housenkou, který je ve 2000 m.n.m. v noci teplo. Tak mi to tato značka taky splnila 🙂 

Spacák Cumulus X-Lite 400 má komfortní limit do -1°C a váží 575 g. 
Opět jsem si krásně odlehčila batoh a v noci jsem si lebedila v teple 🙂 

Spacák je plněn kvalitním husím peřím a když hodně zafouká, tak chrápu dál a nevím o ničem 😀 

Oproti klukům, kteří měli spacáky – ehm teď nevím jaký, ale některé byly taky přes lehce mínusové teploty, mi bylo pořád teplo 🙂 Občas kluci řekli, že jim v jednu chvíli byla v noci zima. Mně ne, ani jednou 🙂  

Vážně jsem si dobře pochrupovala. 

KARIMATKA – SCOUT 

 

 

S touhle červenou karimatkou si už trajdám po cestách nějaký ten pátek 🙂 Nemohla chybět ani při téhle túře.

Poskytla mi ji značka @yate
Karimatka se dá sbalit do vážně malého fusaku. Váží 400 g a člověk se na ní skvěle vychrápe 🙂 
Po tu dobu, co ji mám jsem s ní spala na různých místech – tráva, šotolina. Vždy, když jsem měla spát někde na kamínkách, tak jsem pod ni šoupla alespoň termofólii pro dobrý pocit. 

Nikdy jsem ji nemusela lepit! Zatím se mnou vydržela všechno 🙂 

A nyní ji mají v nádherné petrolejové barvě ♥ 

Joo a že by šla nějaká zima od země? Nevím o tom 🙂 

BRÝLE – MY ROAD 

 

 

 

„Kam to brejlíš?“

Od značky @myroadglasses jsem dostala na vyzkoušení dvoje polarizační brýle. Na TMB jsem si vybrala jenom jedny (samozřejmě ty, které mi budou nejvíce ladit s oblečením) 😀 😀 
Fakt typická baba! 😀 

Čím začít. Jsou lehké! Je potřeba si je vyzkoušet, protože ne každému sednou. Já mám s brýlemi fakt velkej problém, protože mně se jen tak nějaké nelíbí 😀 
Tyto mi sednou výborně. 
Hlavně taky dobře vypadaj a ochrání vás přes UVA | UVB | UVC zářením. 

PRO VÍCE INFO: 

https://www.autourdumontblanc.com/en/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *