Slovinsko za 5 dní s Kangelo

SLOVINSKO ZA 5 DNÍ

Tento článek vznikl ve spolupráci s @kangelo.com

5 dní pro návštěvu Slovinska a jeho prozkoumání je určitě málo, ale když člověk nemá mnoho dovolené, tak dá zavděk alespoň nějakým tím prodlouženým víkendem.

A ten je za mě nejlepší naplánovat buď na Velikonoce nebo na nějaký prodloužený víkend o dvou svátcích, které nás čekají v květnu o prvních dvou týdnech (sice to samozřejmě ne vždy vyjde, ale třeba letos to volno v pondělí navíc bylo přímo parádní).

Tak si pojďte přečíst, jak může takový trip do Slovinska vypadat 🙂

CESTA DO SLOVINSKA

Cesta do Slovinska (v mém případě do Kranjske Gory a případné okolí) je z Prahy – Černý Most cca 7,5 hodiny s přestávkami. Záleží, jaký je kdo řidič, jaká je doprava a kolik potřebujete přestávek. Dá se to určitě stihnout i o něco dříve.
Cesta vede přes České Budějovice, Linz a Salzburg.

Za mě je dobré vzít do Slovinska auto, které má v cajku brzdy a spojku, neboť ve Slovinsku občas budete muset zdolávat dost velké kopce, jak nahoru, tak samozřejmě i dolů.

DEN PRVNÍ

V den, kdy přijedete do Slovinska se toho moc stihnout nedá, ale na jedno místo se dá udělat čas. Vždy se snažím vyjíždět někdy okolo 9 ráno z Čech. Ve Slovinsku jsem okolo 4-5 hodiny odpoledne, někdy se to podaří i déle.

Doporučuji se ubytovat v kemp Špik, který se nachází v Gozd Martuljek.

12 km pěšky je právě od tohoto kempu přírodní rezervace Zelenci, kde se nachází krásné smaragdové jezírko s výhledem na hory, které je nejlepší navštívit právě takto navečer či brzy ráno, kdy je tam minimum lidí 🙂 Dá se tam dojet i autem, jsou tam dvě parkoviště, které jsou bez poplatku.

MAPA:
https://en.mapy.cz/s/poconazufe

DEN DRUHÝ

Brzo ráno vstávat a jede se za nějakým tím dobrodružstvím. Tím může být třeba snídaně u jezera Jasna, které je pochopitelně nejkrásnější v hodiny, kdy tam nepotkáte moc lidí, takže ráno 🙂 Od tohoto jezera je těžké odcházet, neboť je tam plno míst, odkud se dá koukat na nádherné hory a jezírka. U jezera se nachází i kavárna a v jednom z jezírek se dá i koupat.
Z kempu Špik je to k jezeru 9 km autem, takže tam jste za pár minut.

U jezera se nachází jak placená, tak neplacená parkoviště. Těch neplacených je tam pochopitelně méně a jsou malá, takže odpoledne tam nejspíš nezaparkujete. Už ráno se tam najde sotva místo.

Pak Vás čeká hodinový přejezd do obce Soča, která se nachází u města Bovec, a také první zdolávání vysokého kopce autem. Vyrazíte na krásnou procházku podél řeky Soča, kde se nachází krásná koryta, kterými řeka protéká 🙂 Jedná se o cca 6 km výlet po rovině.

Než dojedete do města Kobarid, kam cesta vede dál, tak si zajděte na jídlo do města Bovec. Restaurace Pod Lipco, kde dělají výbornou pizzu!

A co ve městě Kobarid? Vodopád Kozjak a spaní v kempu Lazar, kde je nádherná restaurace a dělají tam výborné palačinky s nutellou, posypané mandlemi.
Z placeného parkoviště to jsou k vodopádu Kozjak jen necelé 2 km. Po cestě půjdete i okolo lávky, která je zatím nejhezčí, co jsem ve Slovinsku viděla a jsou tam nejkrásnější výhledy na řeku Soča.

MAPA:
https://en.mapy.cz/s/nuradazeho

JEZERO JASNA
ŘEKA SOČA
VODOPÁD KOZJAK

DEN TŘETÍ

Následující den jsme si jako první zajeli na Tolminská Koryta. Za mě je tato soutěska daleko krásnější než soutěska Vintgar, která se nachází kousek od Bledu, ale na to si každý musí udělat názor sám.

Vstupné na soutěsku stojí 8€ za osobu. Soutěska je boží, víc nenapíšu, jeďte si to omrknout sami 😀
Každopádně se k soutěsce musíte nějak dostat. Pokud nejste úplně lenoši líní, tak doporučuji zaparkovat na neplaceném parkovišti před obcí Zatolmin, odkud je to jen 1,3 km pohodovou trasou ke vstupu.
Parkoviště se pak pochopitelně nachází přímo u koryt – samozřejmě placené.

A jelikož nám o výletu (ze kterého Vám sepisuji tento itinerář) nepřálo moc počasí na výlet, který jsem po korytech naplánovala, vyrazili jsme přímo k jezeru Bled, což bylo hodinu a půl autem. Tam jsme nechali auto a šli se projít na vyhlídky nad Bledem – Velika Osojnica, Mala Osojnica, a poté samozřejmě obejít celé jezero.

Ta procházka se samozřejmě neobešla bez dalšího gastro zážitku, který jsme si dopřáli v restauraci Špica.

Poslední dvě noci jsme pak strávili v kempu, kousek od Bledu – Kemp Šobec.
Kemp je 7 km od Bledu a je naprosto boží! V podmínkách mají, že tam musíte strávit alespoň dvě noci, které jsme tu strávili opravdu rádi.
Za mě je to zatím jeden z nejkrásnějších kempů, co jsem ve Slovinsku viděla.

MAPA:
https://en.mapy.cz/s/lehanapeto

TOLMINSKA KORYTA
VELIKA OSOJNICA
BLED

DEN ČTVRTÝ

Výlet jsem naplánovala na místo, které Vám zaručeně vyrazí dech. Hodina cesty autem Vás zavede k Veliké Planině.
Za 10€ se dá zaparkovat na parkovišti Rakov rob, odkud je to lesem k prvním výhledům 1,7 km + nějaké to menší převýšení.

Pak to začne! Najednou se cítíte v neskutečný euforii, extázi. Když na toto místo vyrazíte na začátku května, jako my, tak tam uvidíte ještě rozkvetlé krokusy, které se na planině nacházejí v krásných polích.
Trasa je dohromady dlouhá necelých 10 km a kdekoliv si to můžete natáhnout 🙂
Na Veliké Planině se nachází několik hospod, kde si můžete chrochtnout nad něčím dobrým.

A protože nám zbýval navečer ještě nějaký ten čas, tak jsme si zajeli ke kostelu Jamnik, který se nachází na mini hřebeni, dokud jsou opět pamparádní výhledy na hory.

A na zakončení skvělého prodlouženého výletu po Slovinsku se přece nehodí nic lepšího, než nějaká dobrá večeře v kempu restaurace Šobec. Tam jsme si skoro každý dal pizzu, kterou mají ve Slovinsku vážně skvělou. A jako sladkou tečku, čokoládovou zmrzlinu a creme brülééé? 😀 😀

MAPA:
https://en.mapy.cz/s/jojojomufe
https://en.mapy.cz/s/cakevelaka
https://en.mapy.cz/s/cubotodohe

DEN PÁTÝ

Den pátý, a také poslední. Sbalit stany a vyrazit zpátky domů. Jelikož Vás bude opět čekat velká štreka, tak je fajn vyrazit brzo ráno 🙂 Neboť to z kempu Šobec vede zpět přes Kranjskou Goru, před kterou se nachází vodopád Peričnik, o kterém se říká, že je nejkrásnější na Slovinsku, nejde nezastavit.

Z kempu Šobec je to k Peričniku necelou půl hodinu autem. Buď můžete zaparkovat přímo pod vodopádem, kde je parkovné zadarmo nebo 3 km před vodopádem. K němu pak dojdete pohodovou cestou po rovince.

Pokud parkujete přímo pod vodopádem, tak jste u něj za 5 minut. Dá se jít i za vodopád, což je pro plno lidí neskutečné „WOW“ neboť, co pozoruji, tak se plno lidí, za tak velké vodopády nedostalo a často to ani nejde.

MAPA:
https://en.mapy.cz/s/lojehufamu

TIPY A RADY

• cestu si naplánujte na duben či květen
✓ nemusíte dělat rezervaci v kempech
✓ všude potkáte málo lidí
✓ počasí už je vhodné pro výlety i do 2000 m.n.m.

• všude měli psi vstup povolen
✓ koryta, vodopády, kempy, restaurace

• vodopád Kozjak
✓ k tomuto vodopádu jsme stihli dojít v 19:00. Na některých stránkách je napsáno, že vstup je volně přístupný a někde, že vstup je 5€, tudíž jsme si nedokázali představit, zda je tedy nějaká omezená doba vstupu.
Vodopád je přístupný 24 hodin denně a do 18:00 vybírají vstupné.

• dálniční známky, mýtné
✓ dálniční známka ve Slovinsku je za 30€
✓ dálniční známka v Rakousku je za 445 Kč
✓ mýtné bylo za 27€ na obě jízdy, které je lepší si zakoupit online a nezdržovat se tím po cestě. Při zakupování mýtného zadáváte SPZ vozidla a u bran Vás to automaticky pustí.

• Webové stránky, kde jsem kupovala dálničky a mýtné:
Mýtné
Dálniční známka – Rakousko
Dálniční známka – Slovinsko

• Stránka, přes kterou jsem pronajala dodávku:
Hoppygo.com

Co jiného vidět ve Slovinsku?
✓ Napoleonův most ve městě Kobarid
✓ Vodopád Savica a Črno jezero u Bohinjského jezera
✓ soutěska Vintgar
✓ vrchol Viševnik
✓ soutěska Mostnica u jezera Bohinj

• vyhlídka Mala Osojnica
✓ u ní si dávejte pozor na schody, kterými se tam můžete dostat. Samozřejmě se dá k vyhlídce dostat i jiným směrem. Každopádně ty schody jsou neskutečně kolmé a pro psa velmi složité.

Tak ahoj na dalších výletech 🙂


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *