West Highland Way (Skotsko)

West Highland Way 

154 km | 2 744 m převýšení | 7 dní 



Proč West Highland Way?

V roce 2019 jsem byla s kamarádkou Barčou na road tripu po Skotsku, kde se nám moc líbilo. Za nějaký ten rok po výletu jsme zjistily, že Skotskem prochází právě tento známý West Highland Way, tudíž jsme se dohodly, že ho určitě naplánujeme. 
A ten rok, kdy se naše plány staly skutečnými nastal právě v roce 2023 🙂 

 

 



DOPRAVA DO SKOTSKA
 

Do Skotska jsme se dopravily letecky. V našem termínu, který jsme si zvolily to létalo z Vídně, Berlína či jiných letišť mimo Česko v dost naprd časy, špatné termíny a prostě nám to celkově nevyhovovalo. 

Ceny letenek z jiných letišť byly určitě levnější, ale když jsme k tomu připočítaly cestu na letiště a zpět, tak by nás to vyšlo dost podobně, jako odlet z Prahy, a tak jsme zvolily Prahu. Hlavně se nám nechtělo trmácet se s batohy například až do Vídně autobusem.  

Levněji vycházelo zakoupit letenky zvlášť. 
Čili z Prahy jsme letěly společností Ryanair na letiště Edinburgh a zpět to bylo se společností Jet2.com z Glasgow. 

Co se týká batohů, tak jsme to pořešily tak, že vždy na každou cestu jsme měla jedna 20 kg zavazadlo dolů do letadla, a ta druhá z nás měla 10 kg zavazadlo nahoru. 

CENA LETENEK:
9990 Kč za obě i s batohy. 




SPANÍ NA WHW

Spaní na divoko je až na některá místa v národním parku (Loch Lomond) dovoleno. Pozor samozřejmě na soukromé pozemky. 

Kempy se tu pohybují v částkách okolo 10-15 liber za osobu, a po cestě jich je mnoho. V některých se dají dokoupit i základní zásoby. 

Spát se dá i na nouzových útulnách, kterým se říká „bothy“ a jsou zadarmo. Na trase byly dvě – Rowchoish a Doune Byre.
Pro přehled ostatních útulen využijte tento odkaz:
„zde“

Pod tímto odkazem pak najdete přesná místa, kde jsme složily hlavu. 
„mapa našich míst na spaní“

JÍDLO A VODA NA WHW

Kartuše – Jelikož jsme se do Skotska dopravily letecky, tak jsme musely plynovou bombu zakoupit až ve Skotsku. Tu jsme koupily ve městě Milngavie ve zdejším obchodě, který přikládám:
„obchod s kartušemi“
(Není to přímo tento obchod, ale bohužel mi to na mapách nenašlo potřebnou ikonu toho shopu, ale je to hned vedle ). Všeobecně se kartuše dají dokoupit skoro v každém městě. Ve městě Drymen byl Intersport, kde je bylo možné koupit. 

Jídlo jsme si vždy nesly maximálně na dva dny (nechtěly jsme mít těžké batohy). Dokupovaly jsme ho v místních obchodech, které potkáte skoro každý den. S vodou nebyl v dubnu vůbec žádný problém. Buď jsme si ji doplnily v kempech nebo zakoupily v obchodě. 

Hodně jsme si po treku dopřávaly i jídlo a kafíčka v  místních restauracích. Nejvíce musím vypíchnout skvělý burgery, milkshaky a ostatních dobroty v restauraci TJ’s Diner ve městě Tyndrum. 
„Tyndrum-TJ’s Dine

Ve městě Tyndrum je poté poslední zastávka, kde se dají dokoupit nějaké zásoby. Pak je to možné až po 40 km ve městě Kinlochleven. 

Odkazy, kde dokoupíte plno potřebných zásob – od jídla, přes outdoorové vybavení, elektroniku apod.
Jsou zde pouze ty, které jsme využily. 
Tyndrum-shop
Beinglas-shop
Balmaha-shop

V první půlce cesty z města Milngavie je plno Honesty shopů, což jsou budky, ve kterých najdete menší sortiment jídla – tyčinky, vajíčka, plechovky s pitím a další. 
Dá se tam platit pouze hotově. U každého produktu je pak uvedena cena, kterou zaplatíte do místní pokladničky (ze které se nedají vracet peníze)

 


JAK SE DOSTAT NA ZAČÁTEK TREKU? 

Přiletěly jsme do Edinburghu, odkud jsme odjely autobusem ze stanice D na autobusové nádraží Glasgow Queen Street. 
Tam jsme pár metrů popošly na vlakové nádraží Glasgow Central, odkud nás odvezl přímý vlak až do Milngavie. 

Cena jízdenek:

Z letiště do Glasgow Queen Street – 13,90 £ za osobu
Z Glasgow Central do Milngavie – 3,90 £ za osobu

MAPA TRASY

Najdete zde místa, kde jsme si nacpávaly pupky a kde doplnily zásoby jídla a vody.

VYBAVENÍ NA TREK

Batoh – Ferrino Finisterre 48 l
Spacák  Warmpeace Viking 600
Karimatka – MT 500 Air
Boty – Altra Lone Peak 6
Tarp – SMD Owyhee
Trekové hole – Pinguin Bamboo
Nepromokavá bunda – HighPoint Cliff Lady 
Zateplená bunda – High Point Total Alpha
Ponožky – Bridgedale 
Tričko s dlouhým rukávem – Drexiss termotriko
Tričko s krátkým rukávem – Ortovox
Legíny – Drexiss
spoďáry
lékarnička (ibalgin, endiaron, magnesium, obinadlo, náplasti, jehla, niť)
powerbanka
hygiena (kartáček, zubní pasta, nůžtičky, sprcháč)
tyvek
čelovka
skládací lahev
ešus s vařičem
plynová bomba
zrcadlovka
skládací ručník z Decathlonu


PÁR VĚT K WEST HIGHLAND WAY

Z mého pohledu je tento trek zvládnutelný za 5 dní (my ho šly 7 dní), abyste si ho patřičně užili. Na 154 km je převýšení 2744 m, což samo o sobě napovídá, že půjdete zejména po rovině. 

Každý den jsme nachodily okolo 20-25 km a z toho se šlo například 3/4 po rovině. 

Terén je tu jednoduchý, někde trochu kamení, někde šotolina, jinde se jde po krásné pěšině. Určitě bych na tento trek nebrala pohorky. 

Tento trek je hodně odpočinkový už z toho důvodu, že nemusíte nosit jídlo na 5 dní, ale každý den jdete přes nějaké město, kde se dají bohatě dokoupit jakékoliv zásoby. 

Pokud nejste v dobré fyzické kondici, máte nějaké zdravotní potíže, jste už ve věku, kdy to prostě tak svižně nešlape nebo si to chcete udělat jen hodně lážo plážo, tak na treku funguje převoz batohů z kempu do kempu, kde si v kempu vždy přehodíte potřebné věci do svého malého batohu a dodávky Vám pak zbytek odvezou opět o dům dál 🙂
ODKAZ: WHW-Baggage Transfer

Nejlepší měsíc, který můžete zvolit pro tuto procházku je za mě duben či první polovina května, kdy Vás po cestě neobtěžují mušky zvané midges, který se můžou přetrhnout, aby z Vás vysáli poslední kapky krve 😀 A jelikož je po cestě mnoho mokřad, tak to je pro ně prostě posvícení 😀 

Všude jsem platila kartou. Jediné, kde se nedá platit kartou, jsou zmiňované Honesty shopy, kde za ně zaplatíte v hotovosti.

West Highland Way je za mě zatím jeden z nejlépe značených treků, co jsem šla. Offline mapy mám tedy vždy stažené, tak jako tak, nikdy nevíš, kdy je budeš potřebovat, ale určitě je tady nebylo potřeba zapínat z důvodu toho, že bychom nevěděly, kde jsme. 

PRO VÍCE INFO

FOTOGRAFIE

2 thoughts on “West Highland Way (Skotsko)

  1. šel jsem v roce už 2010 a jedním slovem – nádhera. všem chodcům můžu doporučit. určitě se sem ještě vrátím a dám to znova.
    jinak moc pěkně udělaný stránky 🙂

    1. Do Skotska bych se také ráda ještě vrátila a prošla i jiné treky, co tam mají. Nejsou tak známé, ale jsou hlavně v místech, kam jsem vůbec nezavítala 😀 Moc děkuji! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *